Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.

Skarb rodu Arne – plenerowy pokaz filmu niemego z muzyką na żywo

18 lipca 2020 godz: 21:00 - 22:30 10PLN

Data: 18 lipca 2020

Godzina: 21:00

Miejsce: Amfiteatr nad rzeką Supraśl

Bilety: 10 zł

Z powodu nowych zasad sanitarnych zakup biletów w Amfiteatrze będzie możliwy tylko za odliczoną gotówkę w miarę dostępnych miejsc. Liczba widzów ograniczona do 150 osób.  Zachęcamy do kupowania biletów online.  W Domu Ludowym kasa będzie czynna od 16 lipca godzinę przed wydarzeniami.

Skarb rodu Arne, Herr Arnes pengar,

Szwecja 1919, 108 min.,

reż.: Mauritz Stiller

muzyka: Dawid Sulej Rudnicki (fortepian, trąbka, elektronika), Anna Bugajska (śpiew), Marta Kołatek (śpiew)

Jedno z arcydzieł szwedzkiego kina niemego: owoc współpracy noblistki Selmy Lagerlöf i reżysera Mauritza Stillera. „Skarb rodu Arne” jest pozycją charakterystyczną dla „szwedzkiej szkoły filmowej” okresu kina niemego. Prąd ten, stanowiący „złoty wiek” szwedzkiej kinematografii, przypada na okres 1916-1924, kiedy zyskuje sławę jednego z najwybitniejszych zjawisk artystycznych w skali świata. Twórcy szkoły sięgali do inspiracji literackich, w ślad za którymi posługiwali się neoromantycznymi fabułami z moralistycznymi i mistycznymi akcentami. Zwracali się ku przeżyciom wewnętrznym postaci łącząc je z sugestywnym, dramaturgicznie wykorzystywanym krajobrazem.

Akcja filmu rozgrywa się na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych. Elsalill, przybrana córka bogatego pana Arne’a, jest jedyną, która przeżyła krawawy najazd, jaki jej rodzinie zgotowali żołnierze szkoccy. Nie wiedząc o tym, zakochuje się w jednym z żołnierzy.

Oprawa muzyczna została przygotowana specjalnie do pokazu na Podlasie SlowFest – usłyszymy współczesne opracowania pieśni słowiańskich, śpiewane tradycyjną techniką motywy ludowe wsparte nowoczesną elektroniką.

Muzykę napisał Dawid Sulej Rudnicki – kompozytor, aranżer i pianista, absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Pedagog Akademii Sztuk Teatrlnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie i Krakowskiej Akademii Tańca „L`art de la Danse”.  Laureat konkursów, m. in.: Transatlantyk Poznań International Film and Music Festival (I miejsce), Legnica Cantat (I miejsce), Komeda Jazz Festival (II miejsce), Iława Old Jazz Meeting (wyróżnienie), Jazz Improvizacjia -Wilno (nagroda publiczności). Wokalnie towarzyszyć mu będą Marta Kołatek i Anna Bugajska.

Wydarzenie współorganizowane przez:

Szczegóły

Data:
18 lipca 2020
Czas:
21:00 - 22:30
Koszt:
10PLN
Wydarzenie Categories:
,
Top

Login


Create an Account!
Forgot Password?
Registration is disabled.

Want to Login?

Forgot Password?